Jdi na obsah Jdi na menu
 


O PLEMENI

10. 7. 2009

Země původu : Velká Británie

Celkový vzhled: bystrý živý pes střední velikosti, inteligentního výrazu, který se vyznačuje silou bez nemotornosti a plemenným typem bez přílišné vyzáblosti.

Charakteristika: všeobecně nadaný pes s vrozený loveckými vlastnostmi, optimistický a přátelský což ukazuje veselým pohybem prutu.

Temperament: přátelský a klidný

Hlava a lebka: hlava je dlouhá a krásně tvarovaná. Lebka je plochá a přiměřeně široká, má nevýrazný stop, který nikdy nezdůrazňuje obličejové rysy. Čenich je správně vyvinutý, nozdry jsou rozevřené. Čelisti jsou dlouhé a silné, schopné nést zajíce či bažanta.

Oči:středně veliké, tmavě hnědé nebo oříškově zbarvené, inteligentního výrazu ( kulaté, vypouklé oči jsou velmi nežádoucí). Nejsou umístěny šikmo.

Uši: malé, dobře nasazené, visí dolů podél hlavy.

Morda: čelisti jsou silné, s dokonalým, pravidelným a úlpným nůžkovým skusem, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně s čelistí. Zuby jsou zdravé a silné.

 Krk: hlava je dobře nesena na krku, krk je poněkud delší a suchý. Je symetricky šikmo vsazen do plecí, dobře přechází v linii hřbetu, což umožňuje snadný pohyb při slídění za kořistí.

Přední končetiny: hrudník je hluboký a široký s dobře utvářeným hrudním košem, na kterém se mohou volně pohybovat ramena. Pohyb předních končetin je pravidelný. Přední končetiny jsou rovné a mají dobrý kosterní podklad.

Trup: žebra jsou přiměřeně klenutá, krátká a široká. Měkký hřbet je vysoce nežádoucí.

Zadní končetiny: Jsou svalnaté, správně zaúhlené, rovné. Postoj je pevný, široký. Kravská postoj je vysoce nežádoucí.

Tlapy: kulaté a silné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Polštářky jsou tlusté a pevné.

Prut: je krátký, rovný, dobře nasazený, vesele nesený, ale nikdy není nesen nad úrovní zádě.

Pohyb: lehký, plynulý, přímý a vydatný při pohledu zepředu i ze zadu.

Osrstění: husté, jemné a ž středně hrubé, ale kvalitní, přilehlé jak jen to je možné. Končetiny a prut jsou dobře osrstěné. Plné osrstění v dospělosti zvyšuje eleganci jedince.

Zbarvení: pouze černé nebo játrově hnědé.

Velikost: žádoucí hmotnost ve správné kondici : psi 27-36 kg, feny 25-32 kg. Žádoucí kohoutková výška: psi 58-61 cm, feny 56-59 cm.

Vady: jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standartu.

Poznámka: psi musí mít dvě zřetelně normální varlata, zcela sestouplá do šourku.